(Határ-)Nyitásra várva

Beküldve: .

Pádisi panzió-körkép vírushelyzet idején

Bár a Románia és Magyarország közti határzár feloldásának még csak a feltételei sem körvonalazódnak, abban mindenki egyetért, hogy a nyitásnak mihamarabb meg kell történnie. Ez mind a vendégek, mind a szállásadók közös érdeke. Pádis elszigetelt, hegyvidéki turisztikai térség, a szálló-vendégek általában kisebb csoportokban érkeznek, a panziók nagy részében pedig könnyen megoldhatóak a távolságtartásra vonatkozó szabályok.

Olvasóink tájékoztatása érdekében egy rövid riportot készítettünk arról, hogyan készülnek a pádisi szálláshelyek a járvány utáni határnyitásra. Körképünkből kiderült, hogy a romániai vendégeket -étkezés biztosítása nélkül- egy ideje fogadhatják, de Június 1.-től megnyithatnak a teraszok is.

Patthelyzet a túrautakon

Beküldve: .

Tilos túrautak PádisonA lezárt turistautakról mégegyszer

A Bihar Megyei Hegyi- és Barlangi Mentőszolgálat igazgatója, Pintér István tájékoztatást adott ki az erdélyi-szigethegységbeli turistautak jelenlegi állapotát illetően.

A közleményből kiderül, hogy a tavaly szeptemberi viharkárok elhárítása Biharrósa és Rév-Sonkolyos turistaútjain megtörtént, de korántsem ilyen kedvező a helyzet a Bihar-Vlegyásza hegység érintett területein.
„Sajnos ezen turistautak állapota nem sokat változott a tavaly ősz óta. Bár mindent elkövettünk, hogy megoldást találjunk, a kezünket megköti az ilyen esetekről rendelkező jogszabályok teljes hiánya.” – mondta Pintér István.
Az Erdélyi-szigethegység Természeti Park területén - a három érintett megyében (Bihar, Fehér, Kolozs) - összesen 1,3 millió köbméter fa hever most is kidőlve szerte az erdőkben – többek közt a turistautakon is. Az összesen 54 túraútvonalból 12-t részben vagy teljesen járhatatlanná tettek a kidőlt fák.

„A természeti katasztrófa több törvényi hiányosságot is a felszínre hozott. Világossá vált, hogy nincs megfelelő szabályozás a turistautak státusával, meghatározásával kapcsolatban. A térség turisztikai fejlesztéséért, rehabilitációjáért felelős szervezetek a területen működő 5 erdészeti felügyelethez irányítottak minket, mondván a fakitermeléssel kapcsolatban csak nekik van joguk eljárni.
Ilyen körülmények között nem alkalmazható a KH 77/2003 (a hegyi balesetek megelőzésére és a mentés feltételeinek megteremtésére vonatkozó Kormányhatározat). Mivel sem a megyei, sem a helyi önkormányzatok nem rendelkeznek adminisztratív szempontból az érintett területek felett, így nem is tudják elvégezni a szükséges munkálatokat azokon.
Ebben a helyzetben csak abban látjuk a megoldást ha a turistautak a közutakhoz hasonló pontosan körülírt törvényi besorolást kapnak. – mondta Pintér István”

Lapunk kérdésére a hegyimentő-szolgálat vezetője elmondta még, hogy az idén ősszel sikerült rendbe tenni az Aragyásza-barlang kanyonjának láncos szakaszát és november végéig megpróbálják járhatóvá tenni a kis-körutat (a jövő évi szezonra). A Szamos-bazár  körútja viszont továbbra sem járható!

A Biharfüredi turistautak közül a Iadolina-vízesés, Szerenád-vízesés és a Menyasszonyfátyol bejárható, el lehet jutni a Biharfüred-Poieni-Bohogyő nyeregig, de már a Bohogyő vízesés körútja (a részben láncos szakasz) nem járható!

„Még egyszer szeretném kihangsúlyozni, a tiltó táblákat nem azért tesszük ki, mert fizikailag lehetetlen átmászni a turistautakra kidőlt fákon, hanem mert baleset bekövetkezésekor az útakadályok szinte teljesen vagy teljesen ellehetetlenítik a mentést.” – zárta nyilatkozatát Pintér István a Bihari Hegyi- és Barlangi Mentőszolgálat elnöke.

Pásztai András

TDM-MFV együttműködési szerződés

Beküldve: .

A Bihar Megyei TDM és az Magyar Földtani Védegylet hivatalos együttműködési megállapodást kötött, amely alapja egy jövőbeli, szakmai együttműködésnek.

együttműködési szerződés

Az Erdélyi-szigethegység Természeti Parkban érvényes szabályozások

Beküldve: .

Az Erdélyi-szigethegység területe turisztikai, erdészeti és adminisztrációs szempontból több szervezethez, igazgatósághoz és helyi önkormányzathoz  tartozik. A szabályozások, törvények  betartását részben az Erdélyi-szigethegység Természeti Park igazgatósága felügyeli. Bár egyre több magyar nyelvű felirattal, tájékoztató táblával találkozhatunk az erdélyi-szigethegység turistaútjain a magyarországi turisták tájékoztatása a törvényeket illetően meglehetősen hiányos.  A legfontosabb kérdések tisztázása érdekében az Erdélyi Szigethegység Természeti Park Igazgatóságának  vezetője,  Alin Moş válaszolt kérdéseinkre.