Meleg-Szamos forrásvidékének körútja
Erdélyi-szigethegység Természeti Park - 14-es útvonal
14-es Útvonal
|
A Meleg-Szamos forrásvidékének körútja: Varasó-rét (P-na Vărăşoaia) - Aragyásza barlang (P. Cetăţile Rădesei) - Kilátó (Belvedere) - Căpiţa - Meleg-Szamos völgye (Vl. Someşului Cald) - Honu barlang (Peştera Honu) - Száraz-barlang (Peştera Uscată) - Aragyásza barlang (Peştera Cetăţile Rădesei) a kilátók felé - Varasó-rét (P-na Vărăşoaia)
|
Hegység
|
Bihar-Vigyázó
|
Jelzés
|
Vörös pont
|
Távolságok
|
A 2,3 km-es távolságot a Varasó menedékház (Cab. Vărăşoaia) és az Aragyásza barlang (P. Cetăţile Rădesei) között oda-vissza meg kell tenni
A teljes körút: 9,5 km
A Szamos-körút: 4 km
Az Aragyásza-körút: 1 km
Összesen oda: 4,7 km
Összesen vissza: 4,8 km
|
Szintkülönbségek
(összesen)
|
Emelkedő: 582 m
Ereszkedő: 445 m
|
Idő
|
Varasó menedékház oda-vissza: 6 h
|
GPS-koordináták
|
Varasó menedékház (Cabana Vărăşoaia): 46.61031; 22.70987
Az Aragyásza-körút bejárata: 46.63088; 22.70888
Aragyásza-rét: 46.63290; 22.71012
|
Járható: Nyáron / Télen/ Egész évben
|
Kizárólag nyáron. A Bihar Megyei Hegyimentők azt javasolják, hogy az útvonalat 8-ast leírva járják be: az Aragyásza-körútra jobb oldalon induljanak, a Meleg-Szamos körútját pedig a bal oldali irányból kezdjék el. Az útvonalon sok kiemelkedően nehéz szakasz található, kevésbé edzett kirándulóknak nem ajánlott.
|
Útvonal minősége
|
Jó
|
Jelzések minősége
|
Jó
|
Menedékházak, szállások az útvonalon
|
Panzió: - Anett panzió - Bradet Panzió - Pádisi Turistapihenő - Medvék Pihenője (Medve barlang) - Dolvas Panzió - Apuseni Panzió |
Nehézségi fokozat
|
Magas
|
Megközelítés
|
Autóval:
a Varasó menedékházig - a Kisszedres (Sudrigiu) - Vasaskőfalva (Pietroasa) - Boga - Scăriţa útvonalon (~43 km)
vagy a Runcu Ars kemping felé - a Bánffihunyad (Huedin) - Havasrekettye (Răchiţele) - Ponor Ék (Ic Ponor) útvonalon (~35 km)
|